<br />
<b>Notice</b>:  Undefined index: item in <b>/home/dgocal/ftp/gocal.eu/cache/templates_c/5aa2de4c5745f1bd5faa3233633ec956bde3f15d_0.file.view.smarty.php</b> on line <b>31</b><br />
<br />
<b>Notice</b>:  Trying to get property of non-object in <b>/home/dgocal/ftp/gocal.eu/cache/templates_c/5aa2de4c5745f1bd5faa3233633ec956bde3f15d_0.file.view.smarty.php</b> on line <b>31</b><br />

Domniemanie ojcostwa męża matki

W Polsce funkcjonuje domniemanie ojcostwa męża matki. W przypadku, gdy dziecko urodziło się w trakcie trwania związku małżeńskiego lub w chwili narodzin nie upłynęło 300 dni od orzeczenia rozwodu, domniemywa się, iż ojcem dziecka jest mąż matki. Ojciec w ciągu 6 miesięcy od momentu, gdy został poinformowany o narodzinach dziecka może wnieść powództwo o zaprzeczenie ojcostwa. 
Domniemanie ojcostwa męża matki może zostać obalone poprzez sądowe badanie ustalenia ojcostwa. Pozew może złożyć również matka dziecka (w ciągu 6 miesięcy od narodzin potomka), dziecko (3 lata od momentu uzyskania pełnoletności), prokurator (nieograniczony żadnym terminem).

Wykazanie niepodobieństwa ojcostwa męża matki konieczne jest wówczas, gdy dziecko urodzi się po upływie 180 dni od daty zawarcia małżeństwa, lecz przed upływem 300 dni od jego ustania lub unieważnienia. W przypadku jednak, gdy dziecko zostanie urodzone przed upływem 180 dni wówczas wystarczy, iż mąż matki złoży oświadczenie o tym, że to nie on jest ojcem. Jeśli matka wykaże, że obcowała płciowo z mężem przed zawarciem małżeństwa lub, że mąż być świadomy jej ciąży to należy wykazać nieprawdopodobieństwo pochodzenia dziecka od męża matki.

Chcesz więcej informacji? Zapraszamy do kontaktu z Naszym Zespołem. 
Opracowała: Magdalena Cheda-Gocał, według stanu prawnego na dzień 16 grudnia 2022 r.

Zadośćuczynienie w związku z wypadkiem

Zadośćuczynienie w związku z wypadkiem

Zadośćuczynienie w związku ze śmiercią bliskiej osoby w wyniku wypadku

Zadośćuczynienie w związku ze śmiercią bliskiej osoby w wyniku wypadku

Renta w związku ze śmiercią osoby bliskiej w wypadku

Renta w związku ze śmiercią osoby bliskiej w wypadku

Rozwód

Rozwód

Alimenty

Alimenty